Sereď | Pondelkové predpoludnie bolo pre sereďské deti tak trošku slávnostné. V športovej hale Obchodnej akadémie sa škôlkári stretli preto, aby si na vlastné oči pozreli, akým spôsobom sa budú už o niekoľko dní vyučovať dopravnú výchovu nevyhnutnú pre bezpečný pohyb napríklad i pri ceste do a zo škôlky či školy.
Po dvadsiatich rokoch sa do mesta dostáva detské dopravné ihrisko, ktoré bolo realizované v rámci projektu „Bezpečné mesto“, ktorý až z 80% finančne podporilo Ministerstvo vnútra SR z finančných zdrojov určených na prevenciu kriminality.
Ministerstvo vnútra SR prevencii kriminality venuje maximálnu pozornosť a aj to bolo dôvodom, prečo sa s výsledkami projektu priamo do mesta prišiel oboznámiť aj Minister vnútra SR Daniel Lipšic osobne. So záujmom prešiel celou športovou halou, v ktorej boli rozložené všetky časti prenosných dopravných ihrísk a priamo medzi našimi škôlkármi si vypočul funkcie a určenie jednotlivých komponentov. Niektorým detičkám spolu s prednostom OÚ Jozefom Kloknerom dokonca pomohol v rozbehnutí batériového autíčka či nasadení ochrannej prilby.
Samotnej pondelkovej prezentácie sa okrem samotných detičiek zúčastnil prednosta Obvodného úradu z Trnavy Jozef Klokner, za VÚC Trnava Viliam Kubányi, predstavitelia Policajného zboru SR, riaditelia stredných, základných a materských škôl a samozrejme vedenie mesta Sereď na čele s primátorom Martinom Tomčányim.
Zo športovej haly všetky detičky odchádzali v rovnakých reflexných bezpečnostných vestičkách, ktoré výrazne prispejú k bezpečnosti pri vychádzkach či spoločných aktivitách najmä mimo priestorov meterských škôl.
Projekt rozsahu Bezpečného mesta nemôže vzniknúť bez spolupráce štátnych inštitúcií, vedenia mesta, už spomenutého Obvodného úradu, ochotných ľudí v PZ a firiem, ktoré sa na jeho tvorbe podielali a sústavne podielajú. Za nevyhnutné považujem spomenúť pomoc a aktívnu spoluprácu s Jozefom Kloknerom (OÚ Trnava), Jozefom Bičanom (OR PZ Galanta), Branislavom Bírom MsÚ Sereď), Pavlom Kurbelom či primátorom mesta Sereď Martinom Tomčányim. Prezentácia by sa nemohla uskutočniť bez ukážkovej spolupráce a pomoci riaditeľky OA v Seredi Márie Lőfflerovej a ochotných učiteliek materských škôl.
Naozaj úprimná vďaka patrí dobrovoľníkom ochotným pomôcť vždy keď to je potrebné a to Ivetke Tóthovej, Mirovi Miernemu, Elene Zadjorovej, Igorovi Lehockému, Andrejovi Fraňovi, Márii Tóthovej a Petrovi Tóthovi. A za potlač všetkých reflexných vestičiek pánovi Antalovi z firmy ANTEX.
Prezentovaná časť projektu je určená hlavne pre detičky MŠ a preto za množstvo výborných rád patrí poďakovanie riaditeľke MŠ Ivete Fraňovej.
Projekt Bezpečné mesto je projektom, ktorého najväčší rozvoj predpokladáme najmä v roku 2012. I naďalej počítame s podporou MV SR a OÚ, ale tiež samospráv na všetkých stupňoch. Predpokladáme zapojenie sa ďalších firiem a médií. Ide predsa o bezpečnosť našich detí.
Keďže Bezpečné mesto nie je iba o detských dopravných ihriskách, ale skladá sa z ďalších častí, je riešený nadstavbovo a bude ďalej rozširovaný, o jeho vzniku, takmer desať mesačnom tvorení a ďalších cieľoch prinesieme podrobné informácie v ďalších materiáloch a pripravovaných reláciách.
Miloš Majko, MajkoDesignStudio – autor projektu
Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.